battery-energy-storage_0

Nowelizacja ustawy o OZE otwiera furtkę dla prosumentów którzy chcą magazynować więcej energii słonecznej!

Do tej pory moc magazynu energii, który mógł zostać zainstalowany w ramach mikroinstalacji prosumenckiej, była ograniczona do mocy zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej. Oznaczało to, że prosument nie mógł magazynować nadwyżek energii wyprodukowanej przez panele słoneczne, jeśli jego magazyn był mocniejszy niż instalacja PV

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany w prawie energetycznym są już sformułowane, trwają prace w Ministerstwie Klimatu. Przewiduje się, że nowe przepisy wejdą niebawem w życie.

Jakie korzyści przyniesie ta zmiana?

Na pewno większy magazyn pozwoli na zgromadzenie większej ilości energii wyprodukowanej przez panele PV, co oznacza, że prosumenci będą mogli zużywać więcej własnej energii i zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Zmiana w ustawie pozwoli również na lepsze wykorzystywanie energii słonecznej. Pozwala to na magazynowanie energii również w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy produkcja paneli PV jest niższa.

Jakie warunki trzeba spełniać?

  • Moc wprowadzenia do sieci nie może być większa niż zainstalowana moc energetyczna mikroinstalacji
  • Moc zainstalowana magazynu energii elektrycznej jest nie większa niż 2,2 krotność mocy zainstalowanej mikroinstalacji
  • Magazyn energii musi być zgłoszony do operatora sieci dystrybucji

Pojemność i moc magazynów energii – co to jest i dlaczego jest ważne?

Pojemność i moc to dwa kluczowe parametry magazynów energii, które decydują o ich funkcjonalności i zastosowaniu.

Pojemność magazynu, to ilość energii, jaką można „przechować” w akumulatorze. Parametr ten najczęściej podaje się w watogodzinach (Wh), kilowatogodzinach (kWh → 1 kWh = 1000 Wh) lub amperogodzinach (Ah). Żeby przeliczyć pojemność podaną w amperogodzinach na watogodziny, wystarczy przemnożyć jej wartość przez napięcie płynącego prądu.

Moc z kolei mówi o tym, jak szybko można tę energię odebrać z magazynu, lub załadować do niego. Wyrażana jest najczęściej w watach (W) lub kilowatach (kW).

Udostępnij
Scroll to Top
Scan the code