ile-kosztuje-przydomowa-elektrownia-wiatrowa

Instalacja domowych elektrowni wiatrowych stanie się łatwiejsza!

Rząd przygotował zmiany w prawie, które mają uprościć instalację przydomowych turbin wiatrowych. Nowe przepisy mają usunąć bariery administracyjne i zachęcić więcej osób do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Ułatwienia dla prosumentów

Obecnie instalacja domowej elektrowni wiatrowej wiąże się z wieloma formalnościami, w tym z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Nowe przepisy mają zwolnić z tego obowiązku małe turbiny wiatrowe o mocy do 50 kW.

Zmiany w prawie budowlanym

Uproszczone procedury znajdą się w projekcie nowelizacji Prawa budowlanego. Zgodnie z nim, instalacja przydomowej turbiny wiatrowej o mocy do 50 kW będzie wymagała jedynie zgłoszenia do urzędu gminy.

Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe

Rząd planuje również uruchomienie programu dofinansowania do instalacji przydomowych elektrowni wiatrowych. Szczegóły programu nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że będzie on finansowany ze środków unijnych.

Wzrost zainteresowania OZE

Uproszczenie procedur instalacyjnych i dotacje rządowe mogą znacząco zwiększyć zainteresowanie przydomowymi elektrowniami wiatrowymi. To z kolei może przyczynić się do wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym.

Udostępnij
Scroll to Top
Scan the code