Europejski Bank Interwencyjny wspiera rozwój energetyki wiatrowej i Polsce

EUROPEJSKI BANK INWESTYCYJNY WSPIERA ROZWÓJ ENERGETYKI WIATROWEJ W POLSCE

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przeznaczył 5 mld ero na wsparcie europejskich producentów energii wiatrowej. Środki te mają zostać przeznaczone na wzmocnienie gwarancji banków komercyjnych dotyczących dotyczących inwestycji firm z sektora energetyki wiatrowej. Według oczekiwań, program EBI wesprze nowe inwestycje aż do 80 mld euro.

Pomoc dla farm wiatrowych

Gwarancje mają obejmować finansowanie inwestycji firm budujących farmy wiatrowe. Będą mogli z nich korzystać także producenci elektrowni wiatrowych oraz ich komponentów (np. magazyny energii).

Ważna rola energetyki wiatrowej

Energetyka wiatrowa odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu celu zwiększenia udziału zielonej energii w unijnym miksie energetycznym. Sektor ten ma przyczynić się do wzrostu udziału energii odnawialnej w unijnym misie energetycznym do 42,5% do 2030 roku.
W ostatnich latach postęp w realizacji projektów wiatrowych na lądzie i w morzu był zbyt wolny, dlatego wsparcie ze strony EBI ma również pomóc w przyśpieszeniu rozwoju tego sektora.

Fundusze na morskie farmy farmy wiatrakowe

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił duńskiemu koncernowi Orsted kredytu w wysokości 400 mln euro na budowę morskich farm wiatrowych w Niemczech oraz w Polsce. Jest to pierwsza taka transza w ramach większego instrumentu finansowania zatwierdzonego przez EBI o łącznej wartości do 1,2 mld euro.

Kredyt na Baltice

W dalszej kolejności finansowanie z EBI Orsted zamierza przeznaczyć na farmy wiatrowe na polskim Bałtyku. Obecnie koncern rozwija w Polsce projekt Baltica we współpracy z PGE. Projekt Baltica składa się z trzech etapów: Baltica 2, Baltica 3 i Baltica 3a. Łączna moc zainstalowana wszystkich trzech etapów wyniesie 5,2 GW.

Kredyt EBI to ważny krok dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Zwiększy on dostęp do finansowania dla tego sektora, który odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej UE.

Udostępnij
Scroll to Top